Rohelise ringi uudised

Põlvamaa rohelised ringid üllatavad kohalike maitsetega
 
2023-07-05 09:19:00

Rohelise maakonnana tuntud Põlvamaal avati uued retkerajad, mis viivad külastaja rännakule läbi põnevate kohalike maitsete – kohvikute, talude, mõisate ja aedade, aga ka paljude veel avastamata salapaikade.

Nii kohalike kui külastajate seas armastatud Tillu kohviku ja talupoe perenaise Eve Veski sõnul andsid maakonna kolme uue eripalgelise teekonna loomiseks inspiratsiooni Islandi kuldsed ringid.

„ Kui Islandi ringid keskenduvad loodusväärtustele, siis meie tugineme kohalikele väärtustele, nagu parim tooraine ja vanaemade tarkused ning kokakunst, mida on siinkandis põlvest põlve edasi antud. Samuti aastakümneid arendatud rohelisele mõtteviisile ning loodusega kooskõlas toimimisele,“ rääkis Eve Veski, kelle kohviku menüü muutub iga päev ning sõltub sellest, milline hea ja värske kraam parasjagu aiast, põllult või kohalikelt väiketootjatelt tema toimekasse kööki jõuab.

„Oleme Põlvamaal pikalt juurutanud rohelist mõtte- ja eluviisi, ka oma kohviku menüü koostamisel vaatame igal hommikul, mis tuuled täna supipotis puhuvad. Põlvamaa roheliste ringidega tutvustame, mismoodi siinkandis elatakse ning tõstame teadlikkust loodussõbralikust eluviisist,“ märkis Eve Veski. „Iga Rohelise Ringi teekond võtab luubi alla siinsed väärtused, olgu selleks kohalik tooraine ja toit, looduskaunid paigad ja iluaiad või hoopis seiklused ning avastamisrõõm.“

Just maakonna ettevõtjate põhimõttest tegutseda kooskõlas loodusega sündis idee rajada Põlvamaa rohelisi sihtpunkte ühendavad teekonnad, et muuta külastajale piirkonna väärtuste avastamine lihtsaks ja mugavaks. Nii leiab lisaks Tillu kohvikule, mille perenaisena Eve Veski igapäevaselt toimetab, teekonnalt palju põnevaid kohalikke maitseid, vaatamisväärsusi kui looduskauneid kohti, kuhu omapäi reisides ei pruugi sattuda.  

„Tuntumate sihtpunktide, nagu Kodase restorani, Mooste mõisa viinaköögi või Räpina sadama kõrval juhatame külalised ka peidetud pärlite juurde, näiteks ilusate metsajärvede või vaatetornide, suitsusauna või teatrielamust pakkuvate talude, aga ka vaatamisväärsetesse iluaedadesse ja parkidesse,“ märkis Põlvamaa Arenduskeskuse rohemajanduse suunajuht Kanni Kallastu. „Teekonnad on kavandatud selliselt, et iga külastaja saaks osa nii parimast kohalikust toidust kui soovi korral ka aktiivsematest tegevusest. Iga roheline ring eraldi sobib ühe päevaga läbi rändamiseks, mitmepäevase külastuse puhul on võimalik läbida kõik ringid.“

Rohelise maakonna identiteeti kannab Põlvamaa juba enam kui 20 aastat. Varasemalt peamiselt toidutootjaid ühendanud võrgustikku kuulub tänaseks erinevate valdkondade ettevõtjaid ja sündmuskorraldajad, kes lähtuvad oma tegevuses rohelisest mõtteviisist.

„Äsja avatud esimesed rohelised ringid keskenduvad maitseelamustele ja loodusele, kuid edaspidi laiendame ringe ka seikluslike huvidega külastajatele, kes tahavad osa saada siinsest sündmustest, ekstreemturismist ning metsikust loodusest,“ lisas Kanni Kallastu. „Roheliste ringide kaudu ühendame nii kohalikud ettevõtjad kui külastajad, kes mõlemad armastavad loodust, kestlikku eluviisi ja kvaliteeti ning kogu küllust ja elamusi, mida sel viisil pakutakse.“

Lae alla Navicup äpp ja leia kaart "Roheline ring Põlvamaal" https://app.navicup.com/3611
Rohelise ringi Põlvamaal leiad ka veebist: https://navicup.com/event/roheline-ring-polvamaal

 

Täpsem info:
Kanni Kallastu, Põlvamaa Arenduskeskus
Tel: +372 5373 2316
E-post: kanni.kallastu@polvamaa.ee

eu